Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórsky finančný mechanizmus predstavujú príspevky prispievateľských krajín, t.j. Nórska, Islandu a Lichtenštajnska viacerým členským štátom Európskej únie. Príspevok pre Slovenskú republiku v rokoch 2009-2014 je viac ako 80 mil. eur a rozdeľuje sa medzi deväť programov:
- Prispôsobenie sa zmene klímy
- Miestne a regionálne iniciatívy na zníženie národných nerovností a podporu sociálnej inklúzie
- Ochrana a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a podpora diverzity v kultúre a umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva
- Zelené inovácie v priemysle
- Domáce a rodovo podmienené násilie
- Cezhraničná spolupráca
- Štipendijný program
- Globálny fond pre dôstojnú prácu a tripartitný dialóg
- Fond pre mimovládne organizácie
Prvých šesť programov spravuje Úrad vlády SR. Bližšie informácie nájdete na stránke tu
Názov projektu: Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen
Číslo projektu: ACC02002
Cieľ projektu: Vyvinuté stratégie a opatrenia na prispôsobenie sa meniacej sa klíme
Program: „Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha“
Opatrenie: Zdravé mestá
Správca programu: Úrad vlády SR
Projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Termín realizácie: 9/2014 - 4/2017
TUZVO podpísala v 08/2014 Partnerskú dohodu na realizáciu projektu s názvom Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen (číslo projektu ACC02002).
Projekt je financovaný z Finančného mechanizmu EHP a ŠR SR v rámci opatrenia Zdravé mestá – vyvinuté stratégie a opatrenia na prispôsobenie sa meniacej klíme. Prijímateľom NFP je Mesto Zvolen. Ďalším partnerom je Blue Alternative Nadácia. 87 % rozpočtu tvorí financovanie výdavkov na stavebné práce. V rámci projektu budú zo strany TUZVO realizované nasledovné investičné a vegetačné opatrenia:
Investičné opatrenia:
- 14 podzemných zásobníkov
- 2 bioklimatické rezervoáre
- 1 fontána s kaskádami
- 1 vodná stena
- 5 vsakovacích blokov
Vegetačné opatrenia
- 6 dažďových záhrad
- vysadenie 210 stromčekov
Plánovaný termín ukončenia projektu je 30. 04. 2017. Schválená výška NFP predstavuje 0,482 mil EUR.
Hlavný cieľ projektu: Vyvinuté stratégie a opatrenia na prispôsobenie sa meniacej sa klíme
Realizácia opatrení, ktoré budú pomáhať s riešením problémov, ktoré vznikajú počas prívalových dažďov a v období sucha v podobe:
- Dažďových záhrad (Mesto Zvolen, TUZVO)
- Bioretenčných nádrží (Mesto Zvolen, TUZVO)
- Prehrádzok v stržiach (Mesto Zvolen)
- Zelených extenzívnych striech (Mesto Zvolen)
- Vsakovacích podzemných zásobníkov (Mesto Zvolen, TUZVO)
- Výsadby stromov v počte 610 ks (400 ks Mesto Zvolen, 210 ks TUZVO), trávnikov, obnovy biokoridorov a mokradí.
Navrhované opatrenia a realizácia TUZVO
Jedným z indikátorov projektu na úrovni prijímateľa (Mesto Zvolen) bolo vypracovanie stratégie
Partneri
Vďaka rôznorodým podmienkam a členitosti územia sa priamo na území Zvolena nachádzajú pestré spoločenstvá fauny a flóry a zaujímavé útvary, z ktorých mnohé podliehajú ochrane. Zvolen je hodnotený občanmi a turistami ako výrazne zelené mesto. Mestská zeleň plní nielen estetickú, ale aj ekologickú a sociálnu funkciu. Mesto Zvolen je sídlom Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá vychováva drevárov, lesníkov, ekológov a environmentalistov.
V meste a okolí sa nachádza množstvo minerálnych prameňov. Žijeme v atraktívnom prostredí, ktoré je niekedy negatívne ovplyvnené nielen prírodnými faktormi (povodne, zosuvy a erózie), ale aj činnosťou človeka (znečistenie ovzdušia, vôd a pôd, kontaminácia hlukom a prachom, poškodenie vegetácie, zastavané plochy, priemysel, poľnohospodárstvo, rekreácia, svetelné znečistenie, skládky, a pod.). Hrozba zmeny klímy a jej negatívne dôsledky na množstvo ľudí, predstavujú v súčasnosti veľmi vážny problém. Práve to bol dôvod, prečo sa Mesto Zvolen zapojilo do realizácie projektu "Biotechnické inovácie pri využití dažďovej vody v meste Zvolen".
Snahou Mesta Zvolen je zabezpečiť optimálne využívanie prírodných zdrojov a starostlivosť o životné prostredie. Do kompetencie MsÚ v oblasti životného prostredia patrí: odpadové hospodárstvo, malé zdroje znečistenia ovzdušia, výrub drevín, starostlivosť o zeleň a povrchové vody. Mesto Zvolen je vlastníkom Lesného podniku mesta Zvolen. Mesto Zvolen zabezpečuje zber komunálneho odpadu, drobného stavebného odpadu a separovaný zber prostredníctvom zmluvného partnera. Na území mesta pôsobí viacero spoločností, ktoré vykonávajú výkup vyseparovateľných zložiek komunálneho odpadu. V súčasnosti sa separuje 14 zložiek tuhého komunálneho odpadu vrátane nebezpečných zložiek – funguje zberný dvor nebezpečných látok, ich mobilný zber sa realizuje na jar a jeseň. Dvakrát ročne sú po celom meste rozmiestnené veľkoobjemové kontajnery pre domový odpad (jarné a jesenné čistenie).
Technická univerzita vo Zvolene je univerzitnou vysokou školou, ktorá vykonáva vzdelávaciu, vedeckú, výskumnú, vývojovú, umeleckú a ďalšiu tvorivú činnosť, ktorá nadväzuje na dlhodobú tradíciu lesníckeho a drevárskeho vzdelávania a výskumu na Slovensku. V systéme vysokých škôl na Slovensku má jedinečné postavenie so zameraním na komplex les – drevo – ekológia – environment s primeraným rozšírením pôsobenia do príbuzných a aplikačných oblastí, ktorými sú najmä prírodné a technické vedy, ekonómia, manažment a umenie. Poslaním Technickej univerzity vo Zvolene je rozvíjať tvorivé vedecké bádanie a na jeho základe poskytovať vysokoškolské vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch v slovenskom a európskom výskumnom a vzdelávacom priestore.
V oblasti výskumu napĺňa svoje poslanie riešením výskumných projektov a programov národného a medzinárodného charakteru najmä v oblastiach poľnohospodárskych a lesníckych vied, inžinierstva a technológie, environmentalistiky a ekológie, strojárstva, umenia, ekonómie a manažmentu, ochrany osôb a integrovanej bezpečnosti, ako aj ďalších príbuzných a aplikačných oblastí.
Nadácia Blue Alternative Nadácia vznikla 23.8.2012 a združuje aktívnych ľudí, ktorí majú bohaté medzinárodné skúsenosti v oblasti ekologického využitia dažďovej vody v urbárnych zónach a poľnohospodárskej a lesnej krajine. Verejno-prospešným účelom nadácie je poskytovanie finančnej a nefinančnej podpory v nasledovných oblastiach:
- zmiernenie negatívnych dopadov globálnych klimatických zmien ako sú povodne, suchá, neúrody, mrazy, veterné kalamity a požiare,
- zadržiavanie a ekologické využitie dažďovej vody v krajine pre obnovu malého vodného cyklu,
- trvalo udržateľné obhospodarovanie obnoviteľných energetických zdrojov - lesy, polia, lúky, drobné vodné toky, jazerá a mokrade,
- zvýšenie biodiverzity a ochrany prírody a životného prostredia.
Zástupcovia nadácie v projekte:
- Ing. Ladislav Hudák
- Ing. Miroslav Hrib