Hlavnou úlohou vysokých škôl ako vrcholných vzdelávacích, vedeckých a umeleckých ustanovizní je okrem poskytovania vysokoškolského vzdelávania aj tvorivé vedecké bádanie a tvorivá umelecká činnosť. Svoje poslanie v tejto oblasti vysoké školy napĺňajú rozvíjaním, uchovávaním a šírením poznania prostredníctvom výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti. Zverejňovanie jej výsledkov v časopisoch a na vedeckých, odborných alebo umeleckých podujatiach, ako aj tvorba študijných materiálov patria medzi hlavné pracovné povinnosti vysokoškolských učiteľov.
Pre podporu publikačnej činnosti pedagogických a vedeckovýskumných pracovníkov rektor našej univerzity udeľuje každoročne – počnúc rokom 2014 - ceny za najlepšiu publikáciu knižného charakteru a ceny za vedecký alebo umelecký prínos jednotlivcom alebo kolektívom. Návrhy na udelenie cien predkladajú dekani fakúlt.
Cena rektora Technickej univerzity vo Zvolene za výnimočné publikácie knižného charakteru za roky 2017 – 2018 bola odovzdaná nasledovným autorom knižných publikácií:
doc. Dr. Ing. Jaroslavovi Šálkovi z Lesníckej fakulty,
JUDr. Mgr. Zuzane Dobšinskej, PhD., z Lesníckej fakulty
a doc. Ing. Hubertovi Palušovi, PhD., z Drevárskej fakulty
za vydanie vysokoškolskej učebnice „Lesnícka politika“.
Učebnica „Lesnícka politika“ kolektívu autorov pod vedením doc. Šálku predstavuje jedinečný didaktický materiál s prepojením teórie a praxe, najmä pre študentov inžinierskeho a doktorandského stupňa štúdia na Lesníckej fakulte. Kniha sa zaoberá vzťahmi lesa a človeka, resp. spoločnosti a je aktuálna aj vzhľadom na problémy a výzvy, ktorým lesníctvo dnes čelí.
prof. RNDr. Danici Kačíkovej, PhD., doc. Ing. Andrei Majlingovej, PhD.,
Mgr. Ing. Ivanovi Chromekovi, PhD., Ing. Ivete Mitterovej, PhD.,
Ing. Eve Mračkovej, PhD., Ing. Emílii Orémusovej, PhD., Ing. Ľudmile Tereňovej, PhD., Ing. Veronike Veľkovej, PhD., Ing. Martinovi Zacharovi, PhD.,
– všetci z Drevárskej fakulty
za vydanie vysokoškolskej učebnice „Protipožiarna ochrana a bezpečnosť“.
Kolektív autorov pod vedením prof. Kačíkovej vydal rozsiahlu modelovú učebnicu, ktorá je aktívnym elektronickým dokumentom. Publikácia inovatívnym spôsobom umožňuje vzájomné prepojenie jej jednotlivých častí, ako aj prepojenie s relevantnými internetovými stránkami s aktuálnou legislatívou. Jej súčasťou je aj dvojjazyčný terminologický slovník kľúčových slov, použiteľný pri štúdiu odporúčanej cudzojazyčnej literatúry pre študentov v študijnom odbore Záchranné služby.
doc. Ing. Vladimírovi Kubovčíkovi, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky
za vydanie učebných textov „Paleoekológia“.
Publikácia doc. Kubovčíka je určená študentom vysokých škôl študijných odborov biologického a geologického zamerania, v ktorých poznatky paleoekológie nachádzajú uplatnenie. Vzhľadom na široký záber poskytovaných informácii zaujme určite i širšiu odbornú verejnosť, lebo kniha „Paleoekológie“ chýbala na slovenskom a českom knižnom trhu.
doc. Ing. Jánovi Kováčovi, PhD., doc. Ing. Jozefovi Krilekovi, PhD., z Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky
za vydanie vysokoškolskej učebnice „Technika a mechanizácia v lesníctve“.
Doc. Kováč a doc. Krilek vydali v spoluautorstve s Technickou fakultou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Fakultou lesníckou a dřevařskou Českej zemědělskej univerzity v Prahe vysokoškolskú učebnicu zameranú na inovačné formy a metódy vzdelávacieho procesu v oblasti poľnohospodárskej a lesníckej techniky. Pri zostavovaní jednotlivých kapitol autori vychádzali z potreby dať do rúk študentom a širokej odbornej verejnosti učebnicu, ktorá im umožní získať vedomosti z oblasti poľnohospodárskej a lesníckej techniky používanej na Slovensku a v zahraničí.
Cena rektora Technickej univerzity vo Zvolene za vedecký prínos za roky 2017 – 2018 bola odovzdaná nasledovným zamestnancom:
doc. Ing. Marekovi Fabrikovi, PhD., z Lesníckej fakulty
za spoluautorstvo na vedeckých prácach v časopisoch s vysokým impakt faktorom.
Doc. Fabrika publikoval v roku 2017, okrem iného, aj 2 excelentné práce o vplyve klimatickej zmeny na disturbancie lesných ekosystémov a o stabilite produkcie zmiešaných porastov borovice a buka na úrovni spoločenstiev. Práce vyšli v časopisoch Nature Climate Change s IF 19,181, respektíve v Journal of Ecology s IF 5,170. Na oboch prácach sa podieľal ako spoluautor, keďže dané publikácie sú výsledkom kolektívneho spoluautorstva viacerých európskych vedeckých inštitúcií.
doc. Ing. Mariane Sedliačikovej, PhD., a doc. Ing. Milošovi Hitkovi, PhD.,
z Drevárskej fakulty
za mimoriadne významný kvalitatívny a kvantitatívny publikačný prínos.
Doc. Hitka a doc. Sedliačiková v spolupráci publikovali a viedli vedecké tímy v oblasti výskumu Ekonómia a manažment. V rokoch 2017 a 2018 vydali, okrem iných, viac ako 10 článkov uverejnených v karentovaných časopisoch BioResources a Sustainability s IF 1,334 resp. 2,075.
Ing. Mariane Ujházyovej, PhD., z Fakulty ekológie a environmentalistiky
za mimoriadne významný kvalitatívny a kvantitatívny publikačný prínos.
Doktorka Ujházyová publikovala v oblasti syntaxonómie, diverzity a ekológie horských lesov západných Karpát s dôrazom na lesy s dominanciou buka. V spoluautorstve a medzinárodných kolektívoch vydala 4 vedecké publikácie v karentovaných časopisoch s impakt faktorom od 1,721 do 3,169.
doc. Mgr. Elene Pivarčiovej, PhD., z Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky
za popularizáciu vedy a výskumu.
Doc. Pivarčiová viedla projekt „Inovácia vzdelávania v oblasti algoritmizácie a programovania a popularizácia robotiky“, v rámci ktorého vznikla popularizačná aktivita v oblasti technických vied „ROBOHRANIE“. Značka a logo tejto propagačnej aktivity sú priemyselne chránené a Medzinárodný inštitút pre interdisciplinárny výskum udelil „ROBOHRANIU“ cenu „BRILIANTT 2017“ za 1. miesto v kategórií Vysoké školy.
Všetkým oceneným Cenou rektora Technickej univerzity vo Zvolene za najlepšiu publikáciu a za vedecký prínos blahoželám a prajeme im pevné zdravie, veľa tvorivých síl a úspešné napĺňanie svojich cieľov.