Po otvorení a privítaní všetkých zúčastnených riaditeľ VšLP odovzdal slovo rektorovi univerzity Rudolfovi Kropilovi, ktorý pri tejto príležitosti vystúpil s hlavným príhovorom.
V úvode príhovoru rektor TUZVO pozdravil všetkých zúčastnených a pogratuloval zamestnancom VšLP k 60. výročiu vzniku podniku. Medzi iným povedal: „VšLP je integrálnou súčasťou Technickej univerzity vo Zvolene. Je jednou z najvýznamnejších súčastí a univerzite prináša úspech. VšLP je tá súčasť školy, ktorá sa najviac podieľa na príprave našich študentov na prax. Úlohou univerzít je v prvom rade vychovávať a vzdelávať študentov tak, aby našli uplatnenie v praxi. TUZVO má v tomto značný náskok. Naši študenti chodia do praxe a sú schopní adaptovať sa na prevádzku práve vďaka mimoriadnym podmienkam, ktoré VšLP má. Nielen vzdelávanie, ale aj výskum sú dôležité pre činnosť školy. Podmienky VšLP pre výskum sú jedinečné a tieto by sme mali viac využívať. Teší ma aj hospodárenie VšLP, obnova technológie a techniky. Výsledky hospodárenia na VšLP sú mimoriadne.“ Rektor TUZVO vyzdvihol fakt, že za posledných 6 rokov sa počet zamestnancov v podniku stabilizoval a zároveň stúpol priemerný plat zamestnancov. „Cieľom vedenia univerzity je naďalej optimalizovať počet a štruktúru zamestnancov, ako aj zvyšovať ich priemernú mzdu. V záujme vedenia univerzity je, aby ľudia, ktorí zodpovedne pracujú, boli aj náležite odmenení.“
V závere hlavného príhovoru rektor poďakoval všetkým zamestnancom za náročnú prácu, ktorú odvádzajú na dobrej úrovni v súlade s ekonomikou podniku, v súlade s predstavami zamestnávateľa a v prospech lesa, jeho trvalo udržateľného rozvoja.
Prof. Ing. Milan Saniga, DrSc., v o svojom príhovore pripomenul jedinečnosť ekosystémov, ktoré sa na plochách, kde VšLP hospodári, nachádzajú. Vyzdvihol prácu ľudí, ktorí vo VšLP pracovali a pracujú, ako aj pochopenie vo vedení podniku a ústretovosť zamestnancov a lesníkov, ktoré vždy našiel pre vedeckú a vzdelávaciu prácu. Spomenul nedávnu návštevu prezidenta Pro Silva DI Dr. Eckart Senitza z Rakúska, ktorý poukázal na príkladné využívanie prírodných procesov pri pestovaní lesa vo VšLP. Jeden z podstatných dojmov pre prezidenta Pro Silva bolo to, že praktické vzdelávanie v pestovaní lesa u nás je výrazné a ponúka ďaleko viac ako Lesnícka fakulta vo Viedni. Dr. Senitza vysoko kvitoval a pozitívne hodnotil aj fakt, že v dosahu 15 minút dojazdu má univerzita k dispozícii objekty výučby a výskumu lesa. V závere svojho príhovoru prof. Saniga poďakoval za ústretovosť, za pochopenie a za empatiu ľudí, ktorí vo VšLP pracujú a sú súčasťou univerzity.
Riaditeľ VšLP Ing. Ľubomír Ivan, PhD., zhodnotil rozvoj VšLP slovami: „Vysokoškolský lesnícky podnik sa za uplynulých desať rokov dynamicky rozvíjal. Výmera lesného pôdneho fondu vo vlastníctve TUZVO bola zvýšená z 2 ha na 71 ha. Dotácia na účelovú činnosť ostala na konštantnej úrovni. Doprava študentov v km aj v nákladoch sa zvýšila 2-násobne. Výkony v ťažbovej a pestovnej činnosti boli za posledné desaťročie na vyrovnanej úrovni s výnimkou dopadov vetrovej kalamity Žofia z 15. mája 2014. Do výnosov, nákladov a priemerného speňaženia sa premietli dopady svetovej hospodárskej krízy v roku 2009 a už spomínanej vetrovej kalamity Žofia. Výsledok hospodárenia za posledných 6 rokov zaznamenal výrazný progres. Dobré výsledky hospodárenia boli premietnuté do investícií do dlhodobého majetku a finančného ohodnotenia zamestnancov. Systematická optimalizácia organizačnej štruktúry a zvyšovanie výkonov sa prejavila výrazným zvýšením produktivity práce. Zvýšenú pozornosť venujeme školeniam a vybavenosti zamestnancov osobnými ochrannými pracovnými pomôckami. Pracovné úrazy aj napriek vysokorizikovým pracoviskám boli v rozpätí 0 – 3 úrazy ročne. Uvedené výsledky sme dosiahli interakciou zamestnancov a vedenia TUZVO, za čo všetkým v mene vedenia VšLP ďakujem.“
Po príhovoroch rektora TUZVO a riaditeľa VšLP vystúpil Ing. Ján Šulek, vedúci oddelenia účelovej činnosti a zástupca riaditeľa VšLP, ktorý predstavil monografiu Vysokoškolského lesníckeho podniku Technickej univerzity vo Zvolene. Monografia bola vydaná pri príležitosti 60. výročia vzniku VšLP Vydavateľstvom TUZVO na 100% PEFC certifikovanom papieri. Zachytáva históriu vysokého lesníckeho školstva, vznik a vývoj VšLP až po jeho súčasnú organizačnú štruktúru a poslanie. Charakteristika územia, ako aj lesnícka a účelová činnosť VšLP tvoria obsah ďalších takmer 50-tich strán publikácie. Ochrana prírody je neoddeliteľnou súčasťou činnosti VšLP, preto monografia obsahuje aj zoznam chránených objektov a chránených území, na ktorých VšLP hospodári. V závere monografie je uvedený zoznam technicko-hospodárskych zamestnancov VšLP od vzniku organizácie. Tak, ako je v monografii uvedené, poďakovanie patrí všetkým pracovníkom TUZVO, Správy CHKO Poľana a VšLP, ktorí sa podieľali na zostavovaní a vydaní tejto publikácie.
Príjemným doplnkom a oživením konferencie bol príspevok Ing. Daniela Melouna, samostatného odborného referenta plánovania a informačných technológií. Jeho prezentácia historických fotografií bývalých a súčasných zamestnancov VšLP priniesla úsmevy na tvárach kolegov a milé spomienky na časy minulé.
- ĽB-
Foto: P. Koreň