Stretnutia sa zúčastnili Ing. Peter Kicko - generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPaRV SR, Ing. Pavel Toma (MPaRV SR), Ing. Pavol Lászlo (MPaRV SR) a Ing. Peter Baláž – námestník generálneho riaditeľa pre ochranu prírody ŠOP, Ing. Ladislav Kulla, PhD., (NLC) a pracovníci TU vo Zvolene, kde okrem rektora TUZVO bol prítomný dekan Lesníckej fakulty Prof. h. c. prof. Ing. Dr. Viliam Pichler a prof. Ing. Milan Saniga, DrSc., vedúci katedry pestovania lesa.
Účelom stretnutia bolo prediskutovať a zadefinovať prírode blízke hospodárenie v lesoch v pripravovanej novele zákona o lesoch a jeho vykonávacích predpisoch vrátane súvisiacich väzieb v novele zákona o ochrane prírody a krajiny. V súčasnosti, po medzirezortných pripomienkových konaniach, prebiehajú intenzívne rokovania k obidvom novelám zákonov s cieľom zosúladiť ich, zapracovať pripomienky a odstrániť rozpory.
Účastníci pracovného stretnutia sa zhodli na tom, že súčasný stav spoločnosti, ako aj prebiehajúca globálna zmena klímy vyvoláva nutnosť pripravovať nové modely a postupy starostlivosti o lesy. Definovať vízie zachovania lesov s prihliadnutím na ich funkcie a ekologickú stabilitu. Pestovné technológie by sa mali opierať o moderné, progresívne, akceptovateľné, vedecky podložené a prakticky realizovateľné prístupy. Cesta ako naplniť primerané požiadavky spoločnosti na všetky funkcie lesa pri adekvátnom plnení ekosystémových služieb je dôsledné presadzovanie prírode blízkych postupov pestovania lesa a to nielen v chránených územiach. Prírode blízke hospodárenie v lesoch navrhli zúčastnené strany definovať v novele zákona o lesoch ako pestovné a obnovné postupy zamerané na vytváranie a pestovanie lesov s diferencovanou vekovou, druhovou, genetickou a priestorovou štruktúrou približujúcou sa prirodzeným lesom charakteristickým pre podmienky danej lokality. Tieto postupy v maximálnej možnej miere využívajú prírodné procesy, najmä prirodzenú obnovu drevín, regeneračnú schopnosť lesného ekosystému, individuálny výškový a hrúbkový rast stromov, schopnosť autoredukcie a tvarovú premenlivosť lesných drevín.
„Témou rokovania boli otázky novely lesného zákona s dôrazom na implementáciu poznatkov súvisiacich s prebiehajúcou klimatickou zmenou. Legislatívne doplnenia sa týkali hlavne otázok prírode blízkeho obhospodarovania lesa a s ním súvisiacich legislatívnych riešení v pripravovanej novele. Rokovanie bolo veľmi konštruktívne s výsledným efektom akceptovania všetkých doplnkov v navrhovanom legislatívnom predpise“, skonštatoval prof. Saniga. S rokovaním vyjadril spokojnosť aj dekan lesníckej fakulty prof. Pichler. Presadzovanie princípov prírode blízkeho hospodárenia v lesoch a ich urýchlené zavádzanie do praxe v maximálnom možnom rozsahu vytvára nevyhnutný predpoklad pre zachovanie a zlepšovanie stavu lesných ekosystémov negatívne ovplyvňovaných rýchlo sa meniacimi prírodnými podmienkami, najmä v dôsledku klimatickej zmeny.
„Ak sa podarí do legislatívy presadiť to, čo tu zaznelo a širokospektrálne sme sa dohodli, bude to veľmi dôležitý krok preto, aby sme napĺňali Spoločné stanovisko Technickej univerzity vo Zvolene, Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPaRV SR a Lesov SR, š.p. Banská Bystrica z minulého roka“, uviedol rektor univerzity.
Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., Ing. Peter Kicko, prof. Ing. Milan Saniga, DrSc.
Foto: P. Koreň