Toto podujatie, na ktorom sa zúčastnilo 66 účastníkov z radov štátnych i neštátnych obhospodarovateľov lesov i akademickej obce, zorganizovala Katedra pestovania lesa Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene v spolupráci s VšLP TUZVO pod odbornou gesciou emeritného profesora Milana Sanigu.
Podujatia sa osobne zúčastnili rektor TUZVO Rudolf Kropil, dekan Lesníckej fakulty TUZVO Rastislav Šulek i riaditeľ VšLP TUZVO Ľubomír Ivan.
Profesor Rudolf Kropil vo svojom príhovore spomenul, že „250. výročie narodenia J. D. Matejovie, ktoré sme si pripomenuli 12. júla tohto roku, je mimoriadnou príležitosťou vyzdvihnúť na vtedajšiu dobu pokrokové myslenie rodáka z Dobroča, ktorý sa zapísal do histórie obnovy lesa a inovatívneho obhospodarovania lesov. Dnešné stretnutie je príležitosťou ukázať modelové porasty na VšLP, kde prebieha prebudova porastov v zmysle koncepcie prírode blízkeho hospodárenia, ktoré bolo do lesníckej legislatívy zapracované aj v úzkej spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene“.
Profesor Saniga zdôraznil, že „vzájomná výmena poznatkov a skúseností je tým, čo výrazne prispieva k riešeniu aktuálnych problémov obhospodarovania lesov v dnešných podmienkach klimatickej zmeny i iných disturbančných javov“.
Hlavnou témou Lesníckeho dňa bola prebudova bukových a dubových porastov VšLP TUZVO. Emeritný profesor Milan Saniga spolu s profesormi z Katedry pestovania lesa Petrom Jaloviarom a Stanislavom Kucbelom prezentovali poznatky i praktické skúsenosti s tvorbou štruktúr mozaikových porastov s prevahou duba zimného v prebudove, ako aj pestovné skúsenosti s tvorbou štruktúr trvalo viacetážových a mozaikových porastov s prevahou buka. Mimoriadne cenná nielen pre lesnícku prax, ale i pre účastníkov z akademického prostredia bola práve odborná diskusia o realizovaných pestovných opatrení spojená s návrhmi ďalších pestovných postupov.
-JL-
Kancelária rektora
Foto: archív TUZVO