Udalosť otvoril rektor Technickej univerzity Rudolf Kropil. „S veľkým rešpektom vnímam účasť každého z Vás na dnešnom podujatí národného konventu a vítam možnosť diskutovať o EÚ pre našich študentov, ale aj študentov stredných a vybraných žiakov základných škôl, taktiež zamestnancov a hostí s predstaviteľom MZVaEZ, pánom Ivanom Korčokom, ktorý má pre takúto diskusiu skúsenosti a kompetencie, ktoré získal či už ako veľvyslanec SR pri EÚ v Bruseli, štátny tajomník MZVaEZ, alebo ako splnomocnenec vlády SR pri našom historicky prvom Predsedníctve SR v Rade EÚ. Taktiež vítam možnosť diskutovať s ďalšími významnými odborníkmi v Panelovej diskusii II., ktorá sa dotýka odbornej profilácie našej univerzity a som rád, že za našu univerzitu prijal pozvanie prof. László Miklós, ktorý bol pri zrode Ministerstva životného prostredia SR, ako jeho prvý minister. Technická univerzita vo Zvolene si vytýčila vo svojom dlhodobom zámere rozvoja víziu stať sa medzinárodne uznávanou, výskumne orientovanou univerzitou a integrálnou súčasťou Európskeho výskumného a vzdelávacieho priestoru“, vo svojom príhovore uviedol rektor TUZVO.
Následne vystúpil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. „V tomto období si pripomíname viacero významných dátumov spojených so vstupom Slovenska do EÚ a NATO, ktorých členmi sme už 14 rokov. Keďže z viacerých strán počujeme hlasy spochybňujúce prínos nášho členstva v týchto organizáciách, považujem za naozaj dôležité si znova pripomenúť, prečo sme do EÚ vstúpili a prečo to má zmysel pre nás aj dnes“, uviedol na úvod svojho vystúpenia I. Korčok.
“Chceme otvorenú, priamu a kritickú debatu o tom, čo pre nás Európska únia znamená, ako vnímame jej pridanú hodnotu, ale aj kde vidíme priestor na zlepšenie. Kritika Únie má v diskusii svoje miesto, je plne legitímna a prospešná. Ak je však založená na reálnych faktoch. Konventom chceme prispieť k tomu, aby demagógia a mýty nevytlačili z debaty poctivú diskusiu a jednoznačné overené fakty o Únii,” dodal I. Korčok.
V prvej časti podujatia s p. Ivanom Korčokom diskutovali Vladimíra Dekanová z FEE, Michal Filípek z LF a Martin Haladěj z DF. Študenti Technickej univerzity vo Zvolene vnímajú EÚ pozitívne, za jej nespornú výhodu považujú možnosť študovať v inej krajine EÚ v rámci programu Erasmus, ktorý viacerí z nich aj využili. EÚ je pre nich garantom mieru v Európe a priestorom slobody. Zhodli sa, že Slovensko je malá krajina, ktorá má ako súčasť EÚ podstatne väčší výtlak a vie lepšie presadiť svoje záujmy. Podľa jedného z diskutujúcich študentov “Európska únia robí Slovensko väčším”.
Druhá panelová diskusia sa venovala odborným témam, ktoré rezonujú na Technickej univerzite vo Zvolene, a to najmä téme životného prostredia a problematike obnoviteľných zdrojov. V paneli vystúpili László Miklós, vedúci katedry UNESCO na Technickej univerzite vo Zvolene, Juraj Kubica z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka EurActiv.sk a Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti Natur-Pack. Panelisti sa zhodli na tom, že tlak EÚ a prijímaná európska legislatíva v oblasti ekológie nám pripomínajú našu morálnu zodpovednosť chrániť životné prostredie aj pre budúce generácie.
Po ukončení podujatia rektor TUZVO na adresu našich študentov uviedol: „Som hrdý na to, ako naši študenti dokážu diskutovať s popredným predstaviteľom našej diplomacie, ktorý bol splnomocnencom vlády pre Predsedníctvo SR v Rade EÚ, o aktuálnych otázkach Európskej únie. Dokázali definovať aj priority vzdelávania a vidno, že skúsenosti zo zahraničných mobilít formujú ich názor nielen na EÚ, ale aj na profesijný a súkromný život“.
V rámci sprievodného programu čakal na účastníkov infostánok regionálneho centra Európskej komisie Europe Direct, informácie environmentálneho charakteru mimovládnej organizácie Strom života, diskusie s mimovládnou organizáciou Sebavedomé Slovensko, ako aj výstava bábok Memo Gym zobrazujúca dôležité osobnosti slovenskej a európskej histórie. Na záver konventu sa uskutočnil pracovný obed štátneho tajomníka s viacerými osobnosťami banskobystrického regiónu vrátane predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntnera.
Počas celého podujatia bola veľmi aktívne využitá internetová aplikácia sli.do, prostredníctvom ktorej sa účastníci mohli panelistov pýtať otázky. Zároveň bolo cez sli.do zrealizovaných niekoľko živých prieskumov verejnej mienky v rámci publika k témam týkajúcim sa Európskej únie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Národným konventom o EÚ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR prirodzene nadväzuje na minuloročné diskusie so študentmi a širšou verejnosťou na slovenských univerzitách. Cieľom konventu je vytvoriť vhodný priestor pre diskusiu o Únii a o tom, že hodnotový rámec, bezpečnosť, prosperita a stabilita Slovenska nemajú alternatívu mimo EÚ. Konvent predstavuje aj príležitosť ako získať spätnú väzbu od slovenskej verejnosti. V tomto roku Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR otvorilo sériu podujatí v Bratislave, kde sa konventu zúčastnili traja najvyšší ústavní činitelia a ďalších 500 hostí. Po Bratislave nasledovala Žilina a Zvolen. Do konca tohto roka sa uskutoční dokopy sedem regionálnych podujatí, pričom najbližšie podujatie organizuje rezort diplomacie 3. mája na Prešovskej univerzite v Prešove.
Foto: P. Koreň