Na konferencii so svojimi príspevkami vystúpili okrem iných aj predstavitelia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstva životného prostredia SR, Ministerstva zemědelství ČR, zástupcovia štátnych lesných podnikov, Slovenskej lesníckej komory či Zväzu spracovateľov dreva SR. Medzi vyžiadanými referátmi zazneli aj príspevky z akademického prostredia – okrem hostiteľskej Technickej univerzity vo Zvolene prijali pozvanie aj kolegovia z Mendelovej univerzity v Brne, Českej zemědelskej univerzity v Prahe i Lesníckej univerzity v Sofii.
Konferencia priniesla nové a zaujímavé poznatky z oblasti analýzy rizík financovania lesných podnikov vplyvom globálnych ekonomických a ekologických faktorov a tiež poukázala na možnosti využívania obnoviteľných zdrojov v energetike a celkovom využívaní drevnej hmoty tak, aby sa dosahovala čo najvyššia pridaná hodnota tejto cennej domácej suroviny.
Závery z konferencie FINANCOVANIE 2023 LESY – DREVO
Na konferencii Financovanie 2023 Lesy – Drevo odzneli vyžiadané príspevky, ktoré sa vrátane diskusných príspevkov zaoberali nasledujúcou problematikou:
- analýzou rizík financovania lesných podnikov z pohľadu získavania a využívania dlhodobých a prevádzkových zdrojov financovania s dôrazom na možnosti využívania verejných zdrojov na financovanie lesníckych opatrení v kontexte globálnych klimatických a ekonomických zmien, ako aj ochrany prírody,
- ekonomickými aspektmi konceptu PBHL v aktuálnych podmienkach s dôrazom na jeho uplatňovanie v neštátnych a štátnych lesoch,
- analýzou cien dreva a efektívnym fungovaním trhu s drevom, ktoré bude viesť k vytvoreniu transparentného trhového prostredia a následnému dosiahnutiu dlhodobej ekonomickej prosperity a konkurencieschopnosti lesnícko-drevárskeho komplexu, energetiky a životného prostredia,
- zabezpečením fungovania lesnícko-drevárskeho komplexu na princípoch zeleného rastu.
Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že konferencia splnila svoj cieľ. Z diskusie vyplynulo odporúčanie podporiť závery z medzinárodnej odbornej konferencie „Zasahovať či nezasahovať do lesov?", ktorá sa konala 4. mája 2023 v Nitre:
- Lesnícko-drevársky sektor akceptuje environmentálne ciele Európskej únie a je pripravený ich plniť. Apeluje však na dôslednejšiu analýzu ich vplyvov a nesúhlasí s prijímaním akýchkoľvek ambicióznejších cieľov, ako Slovensku vyplývajú z medzinárodných záväzkov.
- Ochrana prírody berie na vedomie požiadavku vlastníkov pôdy na rešpektovanie súkromného vlastníctva a princípu dobrovoľnosti a transparentnosti spolupráce s vlastníkmi pôdy pri dosahovaní cieľov ochrany prírody, napríklad pri zonáciách chránených území.
- Lesnícko-drevársky sektor sa nechce a nemôže stať v takej lesnatej a lesnícky vyspelej krajine, akou Slovensko je, stratovým odvetvím odkázaným len na verejné zdroje. Naopak, je pripravené generovať zdroje a byť základňou udržateľnej bioekonomiky založenej na dreve.
- Lesníctvo je preto s cieľom dosiahnuť vyššie menované úlohy pripravené v spolupráci s ochranou prírody prispôsobiť svoje postupy novým potrebám, zavádzať prírode blízke hospodárenie v lesoch chránených území aj mimo nich, pestovať odolné lesy adaptované na zmenu klímy a trvalo poskytovať ekosystémové služby lesov pre verejnosť.
- Lesnícko-drevársky sektor rešpektuje potrebu existencie bezzásahových území, ich rozsah a lokalizácia by však mala byť predmetom odbornej a spoločenskej diskusie.
-JL-
Foto: Miroslav Rusnák